مهارت های ارتباطی (فن بیان و ارتباط موثر) ویژه کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان

 • مهارت های ارتباطی (فن بیان و ارتباط موثر) ویژه کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان
 • مکان
  شیراز - دفتر مرکزی موسسه جوان

  سانس ها:
  1397/05/0317 تا 19
  1397/05/0319 تا 21
  1397/05/0417 تا 19
  1397/05/0419 تا 21

موسسه جوان برگزار می کند
با سمینار  رایگان مهارت های ارتباطی (فن بیان و ارتباط موثر) ویژه کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان با تدریس دکتر زهرا همتیان در موسسه جوان در خدمت شما عزیزان خواهینم بود.
زمان:چهارشنبه ، پنج شنبه  3 و 4 مرداد ماه 97

در دو سانس 17 الی 19 یا19 الی 21
منتظر حظور گرم شما عزیزان هستیم
#موسسه_جوان | @javaniran_ir
 

فن بیان چیست ؟

می توانیم توانایی صحبت کردن را فن بیان بنامیم . فن بیان خوب یک مهارت است که با تمرین و ممارست می توانید از آن برخوردار شوید. فن بیان، در حقیقت انتخاب رویکرد ما برای برقراری ارتباط با دیگران است..بر همین اساس ما با افراد مختلف یکسان صحبت نمی کنیم.

صحبت من با یک کودک ۵ ساله آیا می تواند با صحبت من با یک فرد سالخورده یکسان باشد؟ آیا کلماتی که من هنگام صحبت کردن با یک همکار استفاده می کنم با واژه هایی که در صحبت با مدیر بانک یا یک شخص با جایگاه بالاتربه کار می برم ، یکسان است؟!

اما یک مثال فرض کنیم من قرار است یک دوره جدید و متفاوت را برگزار کنم و با ذوق و شوق دوست دارم با همه راجع به آن صحبت کنم ..

⊗زمانی که در مورد دوره مذکور با بهترین همکارم صحبت می‌کنم، درباره‌ی دوره با جزئیات و آب‌ و‌ تاب حرف می‌زنم، هر کاری که انجام داده‌ ام مفصل برای او تعریف می‌کنم

⊗زمانی که در مورد آن با مادرم صحبت می‌کنم،آیا به نظر شما درباره جزئیات با آب‌و‌تاب حرف بزنم یا نیازی نیست؟

⊗زمانی که با مخاطبین دوره صحبت می کنم ایا نیاز به دادن همه اطلاعات هست یا خیر؟ پس صحبت ما در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود.


اما کجا این فن بیان به کار می آید و استفاده می شود؟

    در حین سخنرانی
    هنگام صحبت در جلسات رسمی
    زمان مشاوره دادن
    صحبت یک وکیل یا قاضی و…
    صحبت کردن یک کارمند با مشتری یا با مدیر خود
    صحبت کردن یک معلم یا استاد دانشگاه
    صحبت کردن یک گوینده یا مجری

    و…

فن بیان چه چیزی نیست؟!

فن بیان پر حرفی نیست

فن بیان لزوماً حاضرجوابی نیست

فن بیان لزوماً خوش صدا بودن نیست

 

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

همه ما خواهان این هستیم که با تسلط بر بیان و کلام خود بر دیگران تاثیر گذاشته و آنها را با عقاید و نظرات خود همراه کرده و به اهدافمان برسیم. ارزش خوب حرف زدن و نقش آن در برقراری ارتباط موثر هم بر کسی پوشیده نیست. ولی لازمه این مهم این است که ابتدا بر خودمان تسلط داشته باشیم و کلام خود را مدیریت کنیم حرفها و کلمات را در اختیار عقل و فهم خود گرفته و اجازه ندهیم زبانمان بی اختیار عقل حرکتی کند و بر آن پیشی بگیرد.  قدرت واژگان را جدی بگیریم و لازمه مدیریت بر بیان این است که قبل از هر کلمه که قصد گفتن آن را داریم ابتدا فکر کنیم ببینیم چه می خواهیم بگوییم و چطور باید بگوییم. کلمه ای که بکار می بریم مرهمی است که باعث التبام زخم دلی می شود یا مثل خنجری است که دلی را می شکافد. کلاممان نوید صلح و آرامش است یا سرآغاز فتنه ای بزرگ. داستان های زیادی از زندگی افراد موفق وجود دارد که بیانگر این است که چطور قدرت یک جمله یا یک کلمه توانسته مسیر زندگی آنان را تغییر داده و سبب موفقیتشان شده. شما هم اگر کمی تامل کنید حتما کلام و بیانی را بخاطر می آورید که تحت تاثیرش قرار گرفته و تغییری مثبتی را برایتان به ارمغان آورده است.

سخن زيبا مال و ثروت را زياد مي كند، روزي را افزايش مي دهد، مرگ را به تاخير مي اندازد، آدمي را محبوب مي سازد و او را وارد بهشت مي سازد.

مهارت های ارتباطی (فن بیان و ارتباط موثر) ویژه کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان

سخنران:دکتر زهرا همتیان 

 

همایش سرا راهی به سوی موفقیت