چگونه سرعت مطالعه را افزایش دهیم

  • چگونه سرعت مطالعه را افزایش دهیم

 

چگونه سرعت مطالعه را افزایش دهیم

سرفصل ها:

بلند خواندن را متوقف کنید

حرکت بازگشتی چشم

به حرکات چشم توجه کنید

چشمان خود را عادت دهید تا حرکات کمتری  انجام دهد

سرعت بیشتری از آنچه میفهمید را تنظیم کنید

نرم افزار  RSVP

برای خواندن خود زمان تعیین کنید

اهداف خود را تعیین کنید

 

بلندخواندن را متوقف کنید

شاید بلند خواندن یا زیر لب خواندن به شما در به خاطر سپردن مفاهیم کمک کند اما این عادت یک مانع بزرگ برای سرعت بخشیدن است.

در این جا چند روش برای به حداقل رساندن این عادت آورده شده است :

1 در هنگام خواندن آدامس بجوید این باعث میشود عضلات دهان مورد استفاده قرار بگیرند و کمتر درگیر صحبت شوید.

2اگر لب های خود را هنگام خواندن حرکت میدهید انگشت خود را مقابل آنها نگه دارید.

 

حرکت بازگشتی چشم

هنگام خواندن چشمان شما اغلب به کلمات قبلی برمیگردد. بیشتر اوقات این کار به درک بیشتر شما از مطلب کمکی نمیکند پس بهتر است بلافاصله بعد از خواندن هر کلمه روی آن یک کارت قرار دهید تا به خودتان آموزش دهید که بیش از حد از این عادت استفاده نکنید.

همچنین گاهی این بازگشت زمانی اتفاق می افتد که شما نتوانسته این مطلب را به خوبی درک کنید شاید نیاز باشد کمی سرعت خود را کم کنید.

 

به حرکات چشم توجه کنید

در حین خواندن چشمان شما خیلی سریع حرکت میکند و روی برخی کلمات توقف میکند و برخی دیگر را رد میکند. شما فقط زمانی که چشمتان متوقف شده است میتوانید بخوانید .اگر یاد بگیرید که در هر خط حرکات چشم کم تری انجام دهید سرعت خواندن شما افزایش پیدا میکند

 

چشمان خود را عادت دهید تا حرکات کمتری  انجام دهد

مغز شما به طور معمول بر اساس اینکه کلمات بعدی تاچه اندازه آشنا هستند تصمیم میگیرد حرکت کند

میتوانید چشمان خود را عادت دهید تا به جاهای خاصی در صحفه بروید و سرعت خواندن خود را افزایش دهید.

برای اینکار تمرین زیربه شما کمک میکند:

یک عدد کارت را روی یک متن قرار دهید  xرا بر روی اولین کلمه بنویسید x دیگری را در همان خط روی کلمه سوم برای درک بهتر بنویسید. X دیگری در کلمه پنجم یا هفتم قرار دهید تا نکته اصلی جمله را پوشش دهد . x های بیشتری را در همان فاصله ها قرار دهید تا به انتهای جمله برسید . حال با حرکت این کارت به سرعت مطالعه کنید و سعی کنید فقط چشمانتان را زیر هر x متمرکز کنید.

 

سرعت بیشتری از آنچه میفهمید را تنظیم کنید.

 بسیاری از برنامه ها ادعا میکنند که شما میتوانید سرعت خواندن خود را با افزایش سرعت واکنش افزایش دهید با این روش آن قدر تمرین میکنید تا مغز شما موفق شود اما این مورد به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. مطمئنا سرعت حرکت شما را در متن افزایش میدهد اما ممکن است در فهمیدن و درک متن دچار مشکل شوید. برای خواندن با سرعت زیاد این تمرین را امتحان کنید:

یک مداد را در امتداد متن حرکت دهید این کار را طوری انجام دهید که با سرعت آرام گفتن " یک هزار" زمانی که به انتهای خط میرسید تمام کنید.

2 دقیقه وقت صرف خواندن با سرعت مداد کنید حتی اگر نمیتوانید چیزی را بفهمید بر روی متن متمرکز شوید سپس برای یک دقیقه استراحت کنید سپس سریع تر بروید هر بار میگویید "یک هزار " 3 دقیقه با سرعت قلم بخوانید

 

نرم افزار  RSVP را امتحان کنید

اگر نمیتوانید با تکنیک های بالا به هدف خود برسید این نرم افزار را امتحان کنید . در این برنامه به طور همزمان هنگام خواندن متن یک کلمه چشمک می زند. میتوانید سرعت خواندن را آن طور که دوست دارید تنظیم کنید . هر چند که اگر آن را خیلی زیاد کنید نمیتوانید درصد زیادی از کلمات را به خاطر بسپارید.سرعت زیاد برای به دست آوردن خلاصه سریع یک مقاله خبری مفید باشد اما برای مطالعه مفید نیست.

 

برای خواندن خود زمان تعیین کنید

پیشرفت خود را روزانه یا هنگام انجام دادن تمرین یادداشت کنید.تلاش کنید تا بهترین و بیشترین سرعت خود را ثبت کنید. این کار باعث انگیزه بیشتر شما نیز میشود.

تعداد کلمات را در یک صحفه بشمارید یا تعداد آنها را در یک خط بشمارید و با تعداد خطوط در صحفه ضرب کنید . یک تایمر به مدت 10 دقیقه تنظیم کنید و ببینید که در آن زمان چقدر میتوانید بخوانید تعداد صفحاتی را که میخوانید با تعداد کلمات خود را در هر دقیقه دریافت کنید.میتوانید از " تست سرعت خواندن آنلاین " استفاده کنید. اما احتمالا با سرعتی متفاوت از صحفه چاپی روی صفحه نمایش خواهید خواند

اهداف خود را تعیین کنید

اگر روزانه یک یا چند تا از این تمرینات را تکرار کنید سرعت خواندن شما بهبود می یابد. بسیاری از افراد بعد از گذشت چند هفته می توانند سرعت خواندن خود را دو برابر کنند. نقاط عطف خود را برای ایجاد انگیزه در تمرین خود تنظیم کنید

200-250 کلمه در دقیقه سرعت خواندن مورد انتظار برای کسی است که 12 سال سن دارد.

300 کلمه در دقیقه سرعت خواندن دانش آموز متوسط است.

450 کلمه در دقیقه سرعت خواندن دانشجو برای درک کامل متن است

600-700 کلمه در دقیقه سرعت خواندن دانشجو در حال اسکن برای پیدا کردن یک کلمه است.

و سرعت 1000 کلمه در دقیقه و بالاتر به سطح خوانندگان رقابتی میرسید که این سرعت معمولا به تکنیک های افراطی احتیاج دارد .اکثر مردم با این سرعت نمیتوانند چیز های زیادی را به خاطر بسپارند.


بروز رسانی: 12 دی 1398

همایش سرا راهی به سوی موفقیت