راز موفقیت به تحمل سختی شما بستگی دارد

  • راز موفقیت به تحمل سختی شما بستگی دارد

راز موفقیت به تحمل سختی شما بستگی دارد اما نمی‌خواهید این را قبول کنید.

عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا شخص به موفقیت برسد. در حقیقت همان طور که بارها بارها گفتم  موفقیت به هیچ وجه شانسی نیست و شرایط و قوانین خاص خودش را دارد و در این بین تحمل سختی انسان‌ها بیشترین تفاوت را بین‌شان ایجاد می‌کند.

همه افراد موفق کم و بیش بعضی کارها را انجام می دهند، همیشه به دنبال پیشرفت هستند وتسلیم نمیشوند.یکی از مهم ترین شرایطی که شاید در زندگی نود درصد از افراد موفق به چشم می خورد فلسفه رنج کشیدن است.

تحمل سختی نامحدود
چیزی که بیشتر آدمهای این دوره توانایی‌اش را ندارند:

شاید برای شما عجیب باشد که می خواهم از سختی و رنج بنویسم اما اگر می خواهید موفق شوید نباید این حقیقت را نادیده بگیرید که بیش تر افراد موفق در دل شرایط سخت رشد کردند و به موفقیت رسیدند.

منظور من از رنج و شرایط سخت فقط شرایط مالی بد نیست. این شرایط و رنج ها می توانند وضعیت مالی، بیماری، از دست دادن عزیزان،  شکست و هر چیز مشابه این ها باشد.

خیلی از ما تلاش زیادی برای رسیدن به هدفمان انجام می دهیم اما وقتی دچار سختی می شویم و رنجی به ما می رسد، عقب می کشیم و تسلیم می شویم. در حالی که افراد موفق در این شرایط عکس العمل دیگری از خود نشان می دهند و هرگز تسلیم نمی شوند.

علت این که بعضی افراد تسلیم می شود این است که آن ها تصور می کنند موفقیت بدون سختی و رنج به دست میاید  و فکر می کنند مسیر رسیدن به اهدافشان همیشه باید هموار باشد. در حالی که این موضوع حقیقت ندارد.

شما هر هدف یا خواسته ای داشته باشید، یا در هر خانواده ای بزرگ شده باشید، چه پولدار و چه فقیر؛ ممکن است در راه رسیدن به اهدافتان دچار مشکلاتی شوید یا این که درد و رنجی سر زده وارد زندگی شما شود. نحوه برخورد شما با این شرایط سخت، کیفیت زندگی تان را می سازد.

در حقیقت در شرایط سخت  شما دو انتخاب دارید:

انتخاب اول در شرایط سخت

 «تسلیم شوید و کنار بکشید!»

انتخاب اول این است که تسلیم شرایط شوید‌ مثلا سال بعدکنکور مهمی در پیش دارید و می دانید زندگی شغلی شما به رتبه شما بستگی دارد. می توانید یک سال به خودتان سختی بدهید و سخت تلاش کنید. شب ها کم تر بخوابید و یا این که به خودتان سخت نگیرید و تلاش زیادی نکنید.

در حالت دوم شاید رنج و سختی به شما نرسد اما نتیجه خاصی هم نخواهید گرفت. یک مثال دیگر بیمارهایی هستند که دچار بیماری های سختی مثل سرطان می شوند.  بیش تر بیمارهایی که دچار بیماری های سختی می شوند تسلیم شرایط شده و دیر یا زود از پا در میایند.

اما حتما در روزنامه ها، اخبار یا در اطرافیانتان دیدید یا شنید اشخاصی وجود دارند که با بیماری هایی مثل سرطان می جنگند و حتی بیماری را شکست می دهند. این افراد کسانی هستند که به سراغ انتخاب دوم می روند.

انتخاب دوم در شرایط سخت

«ادامه دهید و خودتان را نبازید»

انتخاب دوم این است که خودتان را نبازید و مطمئن باشید این روزهای سخت و پر از رنج خواهد گذشت و بالاخره روزهای خوب خواهند آمد. پس با تمام وجود برای خوب شدن اوضاع مالی تان، شرکت در کنکور، بهبود بیماری یا هر شرایط سخت دیگر بجنگید و مطمئن باشید  که این رنج ها و سختی ها به سراغ شما آمدند تا شما را قوی تر کنند و به جایگاهی که لیاقتش را دارید برسانند. اگر شما قوی باشید و خودتان را مثبت نگه دارید می توانید از طوفان حوادث جان سالم به در ببرید.

در هنگام لزوم نه تنها مشکلات و حوادث ناگوار را صبورانه بپذیر و تحمل کن،
بلکه آنها را دوست بدار.

فردیریش نیچه فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست آلمانی

 

اگر فکر می کنید تحمل رنج و سختی برایتان آسان نیست من این راهکارها را توصیه می کنم :

راه‌حل اول برای تحمل سختی » از آدم های منفی نگر دوری کنید»

هم نشینی با آدم های درمانده، آدم هایی که فکر می کنند شانس ندارند و همه دنیا بر علیه آن ها توطئه کرده یا بدبختی همیشه همراه آن هاست، باعث خواهد شد تا شما هم احساس درماندگی و بیچارگی کنید و وقتی رنجی به شما رسید به زمین و زمان بد و بیراه بگویید و تسلیم‌ شرایط شوید چون خود را یک بازنده از پیش تعیین شده می بینید.

در این شرایط بهترین کار این است که آدم های منفی زندگی تان را با آدم های امیدوار و مثبت اندیش عوض کنید.  اگر تلاش کردید و نتوانستید دوستان و اطرافیان تان را متقاعد کنید که منفی فکر نکنند پس بهترین راه دوری از آن هاست.

 

راه‌حل دوم » صبور بودن را تمرین کنید.»

صبر سرمایه بسیار بزرگی است که انسان های موفق این سرمایه را دارند‌.  استیو جابز اگر در شرایط سخت زندگی اش وقتی از کالج اخراج شد یا بی خانمان بود، صبور نمی ماند و تسلیم شرایط می‌شد مثلا خودکشی را انتخاب می کرد یا خود را بازنده می دید و هیچ تلاشی برای تغییر زندگی اش نمی کرد.

امروز استیو جابز معروف نبود و هیچ کس او را نمی شناخت. اما او مسیری را انتخاب کرد که درست بود. در دل سختی ها و شرایط بد صبور ماند و مطمئن بود یک روز این سختی ها تمام خواهد شد.

راه‌حل سوم » هر وقت احساس نا امیدی کردید به سراغ زندگی نامه افراد موفق بروید.»

یک راهکار دیگری که در خیلی از شرایط سخت به من کمک می کند کمک گرفتن از زندگی نامه افراد موفق هست. وقتی رنج و سختی به من فشار می آورد و احساس می کنم در حال له شدن زیر بار مشکلاتم هستم سریع به سراغ زندگی نامه افراد موفق می روم. بیش تر افراد موفق  شرایط بسیار سختی داشتند و مشکلات زیادی از سر گذراندند.اما بالاخره به آرامش و موفقیت برسند. وقتی زندگی این افراد می خوانم امید من برای غلبه بر شرایط سخت بیش تر می شود و از ته دل مطمئن می شوم وقتی آن ها توانستند سختی ها را پشت سر بگذراند پس من هم می توانم.همین امروز چند دقیقه با خودتان خلوت کنید. زندگی تان را بررسی کنیدچه شرایطی باعث رنج شماست؟
فقر مالی، همکار بد، بیکاری، بیماری و هر عامل دیگری که باعث شده زندگی برایتان سخت شود، همیشگی نیست و فقط به سراغ شما آمده تا قوی تر شوید. پس به خودتان اعتماد کنید و تسلیم شرایط نشوید.

 


بروز رسانی: 25 فروردین 1398

همایش سرا راهی به سوی موفقیت