تقویت عضلات چشم و تند خوانی موثرترین روش یادگیری

  • تقویت عضلات چشم و تند خوانی موثرترین روش یادگیری

تقویت عضلات چشم و تند خوانی موثرترین روش یادگیری

مقدمه

تقویت عضلات چشم و تند خوانی یک راتباط موثر با یکدیگر دارند.تقویت عضلات چشم و تند خوانی کمک می کنند تا هنگام مطالعه تمرکز حواس بالا تری داشته باشیم و درنتیجه بهتر یاد بگیریم،با یادگیری بهتراعتماد به نفس هم بالا می رود.در فرایند تند خوانی عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند مانند محیط پیرامون و علاقه وتمرکز و …. تصمیم گرفتیم در این مقاله در مورد پدیده تقویت عضلات چشم و تند خوانی  بحث کنیم.

راهکار تقویت عضلات چشم و تند خوانی

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی توسط حرکت نماد ها:

در یک صفحه سفید نماد هایی در نقاط مختلف صفحه ظاهر می شود.باید تمرکز چشم ها به مرکز صفحه  باشد و بدون حرکت سر در هر نقطه که نشانگر ها ظاهر می شوند آنها را شناسایی کنید و این تمرین فوق العاده ای در زمینه ی تقویت چشم می باشد که در نتیجه منجر به تند خوانی فرد می شود.

از مزیت های دیگر این تمرین این است که به علت اینکه حوزه ی دید را قوی می کند تمرین بسیار مناسبی برای افرادی می باشد که  دچادر بیماری آب سیاه هستند توصیه می شود حتما این تمرین را انجام دهند.

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی  توسط محاسبات درختی:

12+15+77

حدود سه عدد دو رقمی را در نظر بگیرید بین آنها عمل جمع و تفریق را به صورت نمونه داده شده انجام دهید.به این صورت که در مثال بالا

75 و 15 جمع شود.15 و 12 هم جمع شوند سپس حاصل آنها هم دوباره با هم جمع شود.

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی  با به خاطر سپردن کلمات:

در یک کادری که 30 کلمه داخل آن قرار دارد بدون یادداشت کردن کلمه سعی کنید به مدت دو دقیقه کلمات را حفظ کنید سپس آنها را بنویسید.

سعی کنید برای به خاطر سپردن کلمات آنها را از طریق تصویر سازی یا ساختن یک داستان  به هم ربط دهید.

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی با استراحت چشم به روش ماساژ:

هر کدام از چشمها به ترتیب با کف دست پوشانده شود در این حالت چشم ها را می بندیم و کف دست نباید روی چشم قرار گیرد  و به راحتی قادر به پلک زدن باشیم دست را به مدت دو دقیقه در این حالت نگه می داریم.با این روش فشار از روی چشم برداشته شده و توانایی آن برای  تمرکز بیشتر روی متن بالاتر می رود.

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی با دور و نزدیک کردن حوزه دید چشم:

در این تمرین به منظور تقویت عضلات چشم یک نقطه در فاصله 10 سانتیمتری در نظر می گیریم و نقطه دیگری در فاصله چند متری

به مدت دو ثانیه به نقطه  نزدیک تر نگاه می کنیم و به مدت دوثانیه به نقطه دورتر و این عمل را به صورت تناوبی انجام می دهیم.

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی با حرکت دادن کره چشم به سمت طرفین:

به این صورت که ابتدا کره چشم را به دورترین نقطه در سمت راست به مدت 5 ثانیه حرکت می دهیم و نگاه می کنیم سپس با حرکت دادن چشم به سمت چپ این کار را انجام دهید . این تمرین سه مرتبه انجام شود.

 

·        تقویت عضلات چشم و تند خوانی با حرکت دادن چشم ها به سمت بالا و پایین:

کره چشم را ابتدا به سمت بالا حرکت دهید و به مدت 5 ثانیه نگه دارید.سپس به سمت چپ نگاه کنیم.این تمرین را هم 3 مرتبه انجام دهید.

تقویت عضلات چشم و تند خوانی با حرکت چشم به صورت عقربه های ساعت:

ابتدا در جهت عقربه های ساعت و سپس در خلاف جهت آن که به مدت سه ثانیه هر دور طول بکشد.

تقویت عضلات چشم و تند خوانی با حرکت انگشت به جلو و عقب:

نوک انگشت اشاره به فاصله 30 سانتی از روبروی چشم قرار گیرد و به آرامی به سمت چشم ها حرکت کند و دوباره به محل اولیه خود برگردد.

علی رغم اینکه خیلی از افراد بر این باور هستند که در اثر افزایش سن دید چشم آنها کاهش می یابد.تمرینات بالا ثابت کرده نه تنها باعث ثبات دید می شود بلکه باعث افزایش حوزه دید نیز می شود.

نتیجه

روش صحیح مطالعه بالا بودن سرعت کتاب خواندن است که به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترینشان قدرت دید چشم است که خود این به دو بخش تقسیم می شود.۱-سرعت حرکت چشم-۲-وسعت دید

برای افزایش کارایی چشم تمرینات حرکت نماد ها،محاسبات درختی،به خاطر سپردن کلمات،ماساژ چشم،دور و نزدیک کردن حوزه دید چشم،حرکت دادن کره چشم به سمت طرفین،حرکت دادن چشم ها به سمت بالا و پایین،حرکت چشم به صورت عقربه های ساعت و حرکت انگشت به جلو و عقب بسیار موثر است.بهتر شدن کارایی چشم ازروش های تند خوانی است و تندخوانی یکی از بهترین‌راه های افزایش تمرکز می باشد و تمرکزذهن بالا خود همچون یک‌داروی تقویت حافظه است.

 


بروز رسانی: 22 فروردین 1398

همایش سرا راهی به سوی موفقیت