تاثیر فن بیان در روابط اجتماعی

  • تاثیر فن بیان در روابط اجتماعی

تاثیر فن بیان در روابط اجتماعی

فن بیان

صحبت در یک جمع، چه آشنا و چه غریبه برای اکثریت آدم ها کار سختی است. اگر قصد موفق شدن را دارید باید توانایی صحبت در جمع را داشته باشید. در اینجا اجتماع بیش از دو نفر تا صد نفر به بالا منظور است.

همه ما بدون شک در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که باید در حضور کسی صحبت می کردیم. این صحبت ها چه شخصی و چه کاری امکان این را دارد که تغییر در زندگی آینده ما را رقم بزند. یادگیری و تسلط به اصول فن بیان یا سخنوری در این قرن یکی از ملزومات به حساب می آید.

توانایی صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران را فن بیان می گویند. اگر این مهارت را تقویت کنید بی شک روابط اجتماعی شما پیروزتر خواهد بود. با تقویت این مهارت اعتماد به نفس خودتان را افزایش خواهید داد.

تقویت فن بیان

در زمان صحبت کردن اصل مهم، رساندن پیام به مخاطب است. از زمان انسان های اولیه فن بیان وجود داشته است. این مهارت از زمانی که انسان به توانایی حرف زدن دست پیدا کرد احساس شده است.

آماده شدن برای روز هایی که باید از فن بیان برای پیش برد اهدافمان استفاده کنیم خیلی دور نیست. باید برای چنین روزهایی آماده بود و آماده شد.

چگونه می توان

هر سرعتی که در صحبت کردن دارید باید و حتما واضح صحبت کنید. وضوح کلام باید در حدی باشد که مخاطب صدای شما را بشنود. برای این اتفاق اول تلفظ درست کلمات را تمرین کنید. وضوح در ادای کلمات رمز موفقیت شما در زمان صحبت کردن است. برای اینکه وضوح کلام شما بیشتر باشد باید سرعت کلام خودتان را هر چقدر که امکان دارد کم کنید.

 

 

چندروش مذاکره برای درآمدهای کلان

بدون شک تا به حال با کسانی صحبت کرده اید که صدای گوش نوازی نداشته اند. حتی اگر موضوع صحبت برای شما جذاب باشد چون گوینده لحن خوبی را ندارد به حرف هایش نمی توانید گوش دهید. در قدم اول باید برای بهبود کیفیت بیانتان، لحن و صدایتان را خوب کنید.

به خودت اعتماد کن

اعتماد به نفس نداشتن صدمه بزرگی وارد می کند. نبود اعتماد به نفس و اندکی تردید سبب می شود کسی به صحبت های شما گوش نکند. نبود اعتماد به نفس موقع صحبت کردن در لحن شما کاملا مشهود خواهد بود. به خودتان اعتماد داشته باشید. به حرفی که از دهان شما خارج می شود هم اعتماد کنید

خودخواهی ممنوع

رفت و آمد با کسانی که از شما بهتر و موفق تر هستند باعث بهتر شدن شما می شود.

از همجواری با این افراد درس های زیادی را می آموزید. یادگیری این درس ها شاید در هیچ کلاس درسی به شما داده نخواهد شد. اگر آدم خودخواهی نباشید بهتر می توانید از دیگران یاد بگیرید. استفاده از تجربیات دیگران ممکن است سخت باشد اما بدون شک به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 فی البداهه صحبت کن

در یک جمع در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید. حتما نباید موضوعی که می خواهید درباره آن صحبت کنید را از قبل به آن فکر کرده باشید. در ابتدای صحبت از اشتباه نترسید. نگران قضاوت دیگران نباشید. قضاوت دیگران نباید جلوی حرکت شما را بگیرد. با تمرین می توانید مطالب کاملی را بیان کنید.

عجول نباش

زمان صحبت کردن عجول نباشید. به خود فرصت دهید تا کلمات مناسبی را بیان کنید. هیچ وقت نگران به پایان رساندن صحبت خود نباشید. شمرده صحبت کردن باعث می شود که شنونده درک بهتری از گفته های شما داشته باشند. با شمرده صحبت کردن اعتماد به نفس شما در لحنتان کاملا مشخص خواهد شد. به خود فرصت بدهید.

کامل نباش

قرار نیست ما همیشه کامل باشیم. همیشه نباید در همه چیز بهترین بود. اغلب انسان ها به این دلیل در جمع صحبت نمی کنند چون از این ترس دارند که مورد تمسخر واقع شوند. اگر شما در همه زمینه ها تخصص نداشته باشید هیچ اشکالی ندارد در واقع شما نباید و نمی توانید در همه زمینه ها متخصص باشید.

راه فرار

ضرب المثل کم گوی و گزیده گوی را همه ما شنیدیم. کسانی که این ضرب المثل را سرلوحه خود قرار داده اند آدم های ترسویی هستند. این یعنی فرار کردن و ناتوان بودن در صحبت کردن. دید خود را نسبت به صحبت کردن تغییر دهید. برای صحبت کردن احترام قائل شوید و سعی کنید این مهارت را در خود تقویت کنید.

صدا پیشه ها هم تمرین می کنند

برای تقویت این مهارت باید تمرین کنید. بهترین صداپیشه ها هم برای اینکه در این فن متخصص شوند تمرین می کنند. برای به دست آوردن این مهارت زمان لازم است. تمرین باعث از بین رفتن کمبودها می شود.

متکلم وحده نباش

اکثریت دوست دارند زمان زیادی را صرف صحبت کردن کنند و خود به تنهایی گویند باشند. اگر می خواهید با فن بیان همه را شیفته خود و کلام خود کنید نباید متکلم وحده باشید. این کار شما حوصله شنونده را سر می برد. سعی کنید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. گفت و گوی دو نفره نتیجه بهتری دارد.

 


بروز رسانی: 20 فروردین 1398

همایش سرا راهی به سوی موفقیت