مزایای انتخاب شغل مورد علاقه

  • مزایای انتخاب شغل مورد علاقه

شادمانی از شغلی که داریم چه سودی دارد؟

تحقیقات روانشناسان نشان داده است که افراد شاد در محیط های کاری از خود خلاقیت بیشتری در انجام امور نشان داده و بهره وری در سازمان را افزایش میدهند.

همچنین افراد شادتر همواره دنبال انجام فعالیت ها و چالش های سخت تر هستند و همین امر باعث پیشرفت در یک سازمان و موفقیت آن میشود.

شغل مورد علاقه ی شما و هر فرد دیگری یک احساس هویت و جایگاه (منزلت) برای شما و دیگران فراهم می کند که در حقیقت بیانگرآن است که شما « کی» هستید.

مزایای انتخاب شغل مورد علاقه

شغل شما شاید شرایطی را برایتان فراهم کند که مهارت جدیدی را یاد بگیرید و درگیر چالشی تازه شوید.

آن شغل موجبات پاداش اجتماعی را دربرآوردن نیاز شما به تعلق داشتن به گروهی خاص فراهم می نماید و این آسودگی خاطر در شما ایجاد می کند که فردی مورد قبول و با ارزش برای همان گروه هستید.

یک شغل می تواند فرصت های دوست یابی را برای شما فراهم آورد و شرایطی را مهیا نماید که بتوانید با افرادی که به آنها علاقه مندید، ملاقات نمایید.

تاثیرات شغل نامناسب بر سلامت انسان

شغل شما می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. علاوه بر خطرات بدنی موجود در اغلب محیط های کاری، شرایط نامساعد شغل شما می تواند اضطراب و محرومیت را پدید آورد. اگر شما از شغل خود خسته شدید تمام برنامه هایتان برای پیشرفت بی نتیجه خواهد ماند و یا از مافوق خود خشمگین خواهید شد و در پایان کار روزانه این نارضایتی را به خانه خواهید برد و بستگان و خانواده و دوستان خود را متأثر خواهید کرد.

استرس های کاری به عدم سلامت روانی و جسمانی منجر می گردند. یک مطالعۀ تحقیقی طولی نشان داد که خشنودی شغلی یک پیش بین مهم برای طول عمر می باشد.

کارکنانی که از شغل خود خشنوداند عمر طولانی تر از آنهایی دارند که از شغل شان ناخشنودند.

چگونه بهفمیم از شغلمان راضی هستیم؟

پاسخ مثبت به پرسش های زیر نشانه رضایت شغلی است. هرچقدر که پاسخهای مثبت شما بیشتر باشد، احتمالا رضایت شغلی بالاتری دارید.

به زبان ساده اگر از انجام فعالیتی احساس خوشایندی دارید یعنی شما از انجام آن کار لذت مییرید.


بروز رسانی: 30 بهمن 1396

همایش سرا راهی به سوی موفقیت