فرد موفق

  • فرد موفق

فرد موفق

 

یكی از مهمترین رموز موفقیت در زندگی و كار «برخورداری از اطلاعات بیشتر» است وقتی دانش و اطلاعات شما بیشتر باشد, تصمیم درست تری اتخاذ می كند كه این هم به نفع شماست و هم به نفع سازمان یا شركت شماست

یكی از مهمترین رموز موفقیت در زندگی و كار «برخورداری از اطلاعات بیشتر» است. وقتی دانش و اطلاعات شما بیشتر باشد، تصمیم درست تری اتخاذ می‌كند كه این هم به نفع شماست و هم به نفع سازمان یا شركت شماست. سی سال پیش، تلفن همراه وجود نداشت، فكس وجود نداشت، اینترنتی در میان نبود و كامپیوترها به این اندازه نبودند كه فقط روی یك میز فضای كمی به خود اختصاص دهند یا حتی قابل حمل باشند. اما سی، پنجاه یا حتی یكصد سال پیش می‌توانستید افرادی را بیابید كه در كار و زندگی‌شان موفق بوده اند: آنها چه می‌كردند كه به موفقیت دست می‌یافتند؟

آیا در اتاق پشتی فروشگاه یا شركت‌شان، یك دستگاه كامپیوتر نوت بوك داشتند كه به شبكه‌ی اینترنتی مخفی آن زمان متصل بود؟ نه! چنین چیزی آن زمان امكان پذیر نبود. ما داریم حتی در مورد زمانی صحبت می كنیم كه روزنامه‌ها آنقدرها هم فراگیر نشده بودند و صنعت چاپ یك صنعت مدرن و مكانیزه مثل امروز نبود. اما اگر در مورد افراد موفق تحقیق كنید خواهید دید كه موفق‌ترین آنها دارای شبكه‌ای قوی از ارتباط با افراد موفق دیگر بودند. افراد موفق در كار و زندگی فقط اجازه می‌دادند كه افراد موفقی چون خودشان دور و برشان باشند، با آنها معاشرت می‌كردند و از آنها چیز می‌اموختند. این خودش یك راز موفقیت است كه نسل به نسل و سینه به سینه این راز را به یكدیگر انتقال می‌دادند.

تحقیق كنید و ببینید كه افراد موفق كسانی بودند كه اطلاعات و اخبار و دانش و تجربه ی دیگران را به سوی خود جذب می‌كردند. چگونه؟ خیی ساده : آنها جویای علم و دانش و اطلاعات بودند. به راحتی و بدون خجالت و رودربایستی آنچه نمی‌دانستند را از آگاهان و ناظران می‌پرسیدند. پس یك راز موفقیت دیگر همین است كه اگر چیزی را نمی‌دانی بپرسید و بعد در باره آنچه به دست می‌آورید،‌ پرس و جو كنید و اطلاعات خودتان را افزایش دهید.

افراد موفق، افراد موفق دیگر را زیر نظر می‌گیرند و منابع خبری و اطلاعات و تجربه‌های آنها را شناسایی می‌كنند و خودشان در صدد این برمی‌آیند كه با آن منابع ارتباط برقرار كنند. در قدیم، زمانی كه این تكنولوژی نوین كنونی در اختیار نبود، مثلاً در دوره ی كشاورزی، پدران به فرزندان (اكثراً پسران) این دانش و اطلاعات و تجربیات را منتقل می ساختند، در دوره ی صنعتی، پدران دیگر توانایی این را نداشتند كه همه ی اطلاعات را به فرزندانشان بدهند بنابر این آنها را راهی كارگاهها و دانشگاهها می‌كردند تا مهارت های لازم را از استادان فرابگیرند.

ما اكنون در عصر و دوره‌ای هستیم كه به آن عصر اطلاعات و ارتباطات می‌گویند، عصری كه من آن را عصر گرداب گسترده گیتی می‌دانم (كه ماهیت جذب كردن دارد و بی چون و چرا همه را در نهایت به سمت و سوی خود جذب می‌كند.) در این عصر، افراد موفق، افرادی هستند كه خیلی سریع و حرفه‌ای مهارت‌ها را به صورتی خودآموخته فرا می‌گیرند و به كار می‌بندند. پدران و دانشگاه‌ها واقعاً و در عمل نمی‌توانند همه ی آنچه افراد به آن نیاز دارند را بدهند، پدران اگر بتوانند فقط می‌توانند حمایت كنند و تشویق، استادان فقط می‌توانند راه را نشان بدهند و فرزندانی كه جویای علم و دانش و موفقیت هستند باید اقدام كنند به جستجو و كاوش در منابع عظیم اطلاعات موجود و فراگرفتن آنچه باید بدانند.

پس یكی از دیگر رموز موفقیت این است جستجو كنیم و خودمان، خودمان را آموزش دهیم با استفاده از منابع علمی و كاربردی موجود (مواد و مطالب و كتب آموزشی و منابع انسانی آموزشی). اینترنت، امروز فضایی است كه شما می‌توانید در آن همه‌ی این كارها را انجام دهید. من این را معجزه‌ی موفقیت می‌دانم. بگذارید یك مثال بزنم. در اینترنت در حال حاضر میلیونها سایت موجود است با میلیاردها صفحه اطلاعات، هزاران هزار نفر از بهترین استادان و دانشمندان به آن متصل هستند كه هریك منابع خاص و تخصصی خود را یافته‌اند و خود را با استفاده از آن منابع به روز می‌كنند. دقیق كه نگاه كنیم، آنها را افراد موفقی خواهیم یافت و طبق آنچه در بالا گفتم كافی است خودمان را به آنها و نیز به منابع آنها نزدیك كنیم و از این ارتباط و اتصال برای دستیابی به موفقیت‌های خود استفاده كنیم.

تكنولوژی RSS یكی از بهترین ابزارها برای موفقیت شماست و این حرف مرا تحقیق كنید و ببینید كه موفق ترین شما كسی ات كه در این روزها بیشترین استفاده را از تكنولوژی RSS دارد. با استفاده از نرم افزارهای جمع آوری كننده اخبار و اطلاعات و خبرخوانهای RSS اطلاعات، به محض آنكه از سوی منابع خبری، ‌سایت‌ها یا وبلاگها به روز رسانی می‌شوند در اختیار شما قرار می‌گیرند و شما می توانید خیلی راحت متوجه شوید كه افراد موفق (یا رقبای كاری و تجاری) مورد نظر شما بر روی اینترنت از چه منابعی استفاده می‌كنند، كافی است مسیر موفقیت آنها را دنبال كنید و شما نیز با افرادی یا شركتها و موسساتی ارتباط برقرار كنید كه آنها می‌كنند. اخبار و اطلاعات را دریافت كنید و با آنها به روز باشید و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

این هم راز دیگری است از موفقیت. به این ترتیب بعد از مدتی می‌توانید با رقبا به رقابتی سالم بپردازید چرا كه ممكن است تحلیل شما از قضایا درست تر باشد به خاطر تنوع بیشتری كه از منابع اطلاعاتی و اخبار خود داشته اید.

امروزه با استفاده از روشها و تكنیك های بسیار ساده و عملی می توان در تامین بهداشت روانی و كسب موفقیت در زندگی گامهای مثبت و سازنده ای برداشت كشفیات جدید روان شناسی معتقد است كه رمز موفقیت , برخورداری از هوش و ذكاوت و یا شانس نیست بلكه در استفاده از توانایی و مهارت در عمل است . استفاده از تواناییهای جسمی و روانی كه دراعماق وجود هر فرد به صورت دست نخورده باقی مانده است می تواند فرد را در راه رسیدن به هدف یاری كند و آنچه كه موجب تفاوت میان فرد عادی و فرد موفق می شود , نحوه استفاده از این تواناییها است كه به صورت ویژگیهایی نمایان می شود .

این ویژگیها به فرد نیرو می دهند تا برای رسیدن به موفقیت فعالیت كند.

۱-انگیزه :

هر فرد موفق انگیزه نیرومند دارد كه پیوسته او را به دنبال خود می كشاند و موجب پیشرفت او می گردد فرد برای حركت فعالیت و تلاش خود دلیلی یافته كه موجب می گردد , از تواناییهای بالقوه خود استفاده نمود و استعدادهای درونی خود را شكوفا كند.وجود انگیزه افراد موفق را از افراد عادی متمایز می كند و سبب می شود كه زندگی رنگ و روی خاصی بگیرد. هیچ عظمتی بدون انگیزه بزرگ به دست نمی آید , خواه در زمینه ورزشی باشد خواه هنری و علمی ….

۲- ایمان:

ایمان نیروی محركه ای است كه وجود را به سوی ترقی و تعالی حركت می دهند حضرت علی (ع)در نهج البلاغه آمده است : (( ایمان , عبارت است از معرفت و یقین قلبی و اقرار داشتن به زبان و عمل كردن بر طبق آن)) .

ایمان انسان را امیدوار بار می اورد و دل را به خداوند و رحمت او مطمئن می سازد. قانون زندگی , قانون اعتقاد و ایمان است . در جزر و مد زندگی, نگرانیها و هیجانات روحی , اتكاء به خداوند و ایمان به تعالیم الهی , بهترین پناهگاه است . افراد موفق كسانی هستند كه ایمانشان محكم است و توجهات دلشان به ساحت قدس الهی زیاد است .

۳- ستراتژی :

برای رسیدن به موفقیت تنها داشتن نیروی محركه و منابع كافی نیست بلكه باید از منافع به موثرترین وجه استفاده نمود و مسیرو جهت مشخصی را نیز تعیین كرد . استراتژی روشی است كه با آن امكانات را در جهت هدف تنظیم می كنند . استراتژی شناخت این واقعیت است كه با هوش ترین و نیرومندترین فرد هم برای پیشرفت , نیاز به پیدا كردن راه صحیح دارد. اگر فرد بداند كه برای تصمیم گیری ها چه قدمهایی را باید بردارد و نحوه برداشتن قدمها چگونه است , هر زمان كه دچار بی تصمیمی گردد , می تواند خود را به فرد مصممی تبدیل كند . همه انسانها منابع و امكانات یكسانی را در اختیار دارند ام استراتژی یعنی نحوه استفاده از آن منابع و امكانات را نمی دانند . برای رسیدن به هدف , كافی است , استراتژی خاص آن را دانست .

۴- درك ارزشها:

ارزشها سیستم خاص عقیدتی برای تشخیص درستیها از نادرستی ها هستند. شناخت این ارزشها است كه زیستن را توجیح می كند چیزهایی مانند تقوا حب وطن , ایمان به خدا عشق به آزادی , نوع دوستی ارزش نامیده می شوند . ارزش , قضاوتی اساسی اخلاقی و عملی در مورد چیزهایی است كه دارای اهمیت هستند. ارزشها , نوعی داوری است درباره آنچه كه زندگی را برای ما ارج دار می كند . بسیاری از مردم در مورد این كه چه چیزی در زندگی آنها مهم است قضاوت روشنی ندارند و اغلب كارهایی را می كنند كه بعدا موجب ناخوشنودی آنان می گردد و دلیل آن هم این است كه به طور ناخود آگاه اموری را برای خود و دیگران صحیح می دانند اما مطلب برای خودشان روشن نیست . هنگامی كه موفقیت های بزرگ از نظر می گذرانیم , تقریبا همیشه به كسانی بر می خوریم كه به روشنی می دانند چه چیزهایی واقعا مهم هستند , به عبارت دیگر از ارزشها درك روشنی دارند

۵- نرژی :

انرژی به صورتهای مختلفی خود را نشان می دهد , گاهی به صورت خروش و هیاهوی شادمانه و زمانی به صورت میل به سازندگی است . حركت به سوی زندگی بهتر و موفقیت , با حالت سستی و افسردگی تقریبا غیر ممكن و محال است . افراد موفق , همیشه به دنبال فرصتها هستند . آنان معتقدند كه انسان هیچ وقت به اندازه كافی وقت ندارد . موفقیت های بزرگ را نمی توان از شور و انرژی جسمی و معنوی كه سبب می شوند تا فرد از همه توان خود استفاده كند , جدا نمود. بنابراین هر چه انرژی فرد بیشتر باشد بدن كارایی بیشتر و روحیه بهتری داشته و بهتر می تواند , استعدادهای نهفته خود را برای رسیدن به نتایج عالی به كار گیرد .

۶-  تسلط به فن ارتباط:

قدرت ایجاد رابطه یكی از مهم ترین مهارتهایی است كه هر فردی می تواند داشته باشد . امروزه دانشمندان علوم رفتاری به این نتیجه رسیده اند كه ارتباط مایه قدرت است و كسانی كه این فن را به نحو موثر به كار می گیرند می توانند جهان را به گونه ای متفاوت درك كنندو جهان نیز آنان را به گونه ای متفاوت درك می كند . كسانی كه بر اندیشه ها , احساسات واعمال اكثر انسانها تاثیر می گذارد افرادی هستند كه می دانند چگونه از ابزار قدرتمند ارتباطات استفاده كنند .

هر فردی از طریق برقراری دو نوع ارتباط , تجربیات زندگی خود را شكل می دهند :

الف ) ارتباطات درونی یعنی گفتن یا احساس تصورات درونی .

ب) ارتباط بیرونی یعنی استفاده از كلمات , لحن صدا و تغییرات چهره برای برقراری ارتباط با دنیای خارج .

مساله مهم و قابل توجه این است كه زندگی افراد موفق نشان می دهد كه اتفاقات روزانه تعیین كننده كیفیت زندگی نیست بلكه عكس العمل های انان در برابر این اتفاقات تعیین كننده است .

۷-  نیروی صمیمیت :

افرادی كه بتوانند رشته های مودت و صمیمیت را با مردمی كه دارای عقاید و فرهنگ متفاوت هستند مستحكم كنند , بزرگترین موفقیت را در زندگی خود به دست آورده اند . تقریبا تمام افراد موفق قدرت فوق العاده در جلب دوستی دیگران دارند و می توانند با افرادی كه خصوصیات و اعتقادات گوناگون دارند ایجاد صمیمیت كنند . افراد موفق همچنین دارای نرمش , انعطاف پذیری و جاذبه خاصی هستند و بدین ترتیب می توانند , توجه افراد كثیری را به خود جلب كنند . چنانچه بتوان با افراد مناسب , رابطه صمیمانه و دوستانه برقرار ساخت

می توان هم نیاز آنان را برطرف نمود هم آنان احتیاج فرد را بر طرف سازند.

 


بروز رسانی: 07 خرداد 1396

همایش سرا راهی به سوی موفقیت